Prečo letecká fotografia?
História vývoja
Súčasná technika
Bezpečnosť
Fotogaléria
Ostatná fotografia
Ostatná fotografia

Samozrejme nezačali sme hneď s leteckou fotografiou. Vlastne to vtedy ani nebolo technicky možné...

Foteniu sa venujeme už veľmi dlho, ešte od čias, kedy digitálne fotoaparáty vôbec neboli, dokonca ani takmer žiadna automatika na prístrojoch.

Manuálne ovládanie prístrojov a celé chemické spracovanie fotografií však umožňuje získať skúsenosti, ktoré sú z hľadiska pochopenia princípov fotografie veľmi dôležité.

Niečo z histórie...

Mnohí pokladajú v súčasnosti klasickú fotografiu za čosi nedokonalé oproti dnešným digitálom. Nie je to však celkom pravda.

Optika objektívov sa od čias Petzvala až tak dramaticky nezlepšila a takisto si treba uvedomiť, že film formátu 6x6 cm je svojim rozlíšením ekvivalentný asi tak 100 Mpx (možno aj viac). V spojení s kvalitným objektívom, správnym nastavením expozície a kvalitným spracovaním pri vyvolávaní filmu bolo možné získať až neuveriteľné výsledky.

Obrázok vľavo je fotografia komínov vo Svite z roku 1980 (dnes už neexistujú). Umiestnením kurzora na fotku sa vám zobrazí časť snímku v pomere 1:1 s originálnou fotografiou. Kresba a rozlíšenie v ničom nezaostáva za súčasnými prístrojmi.

fotené prístrojom Flexaret 4, film Fomapan F21

Samozrejme, digitálne fotoaparáty a ďalšie počítačové spracovanie fotografií značne rozšírili možnosti.

V prvom rade je to možnosť okamžitého náhľadu zhotovenej snímky, a teda aj možnosť záber zopakovať a odstrániť prípadné nedostatky. Počítačové spracovanie zhotovených záberov dáva možnosť takmer neobmedzene upravovať nedostatky a neželané efekty na snímkach, až po možnosť celkovej fotomontáže - vytvorenia fotografií v skutočnosti neexistujúcich vecí.

Príkladom je fotografia vľavo - po umiestnení kurzora na obrázok sa zobrazí reálna situácia...

Naše skúsenosti s fotografovaním, ako aj z digitálnym spracovaním fotografií nám umožňujú vytvoriť zábery presne podľa Vašich predstáv.

       
Aktualizované: 24. 5. 2014
Predošlá verzia stránky >>> Na začiatok stránky >>> Mapa stránky >>>  
©2014 birdseye.sk